Vajinoplasti – Vajina Daraltma

Vajinoplasti – Vajina Daraltma

Vajinoplasti – Vajina Daraltma

Bu yazımızda kadınların genital estetik ameliyatları içerisinde en fazla yaptırdıkları vajinal daraltma işlemi hakkında bilgiler sunulmaktadır.

Vajina daraltma ameliyatı estetik jinekolojik operasyonlar arasında her gecen gün daha popular hale gelmektedir. İnternet ve medyada bu konuyla ilgili yazılara daha kolay ulaştıkları için, kadınlar genital estetik konusunda eskiye oranla çok daha fazla bilinçli ve bilgililer. Genital organlarındaki normal olmayan şekil bozukluklarını fark edebiliyor ve bunların ameliyatlar ile düzeltilebileceğini de biliyorlar.

Her ne kadar burun ve göğüs estetiği kadar kadınlar arasında konuşulmasada her geçen gün vajinoplasti ameliyatlarının kadınlar arasında konuşulması ve sayısı katlanarak artmaktadır.

Cinsellik insanların en fazla hoşuna giden iç güdüsel bir davranıştır ve bunun önüne geçmek imkansızdır. İnsanlar tarihler boyunca cinsel ilişki sırasında hem daha fazla haz duymanın ve orgazmı daha şiddetli yaşamanın hemde partnerini daha fazla mutlu ve  tatmin edebilmenin yollarını aramıştır.  Günümüzde bunları sağlamanın yolu vajinoplastidir.

Vajinal daraltma ameliyatları hem estetik bir görünüm sağlamak hemde işlevsel fonksiyonu düzeltmek için yapılmaktadır. Vajinoplasti ameliyatlarından sonra hasta memnuniyeti oldukça yüksektir.

Bu yazımızda vajina genişlemesinin sebepleri, genişlemiş vajinanın ne gibi sorunlar yaratacağı, vajinal daraltma ameliyatlarının nasıl yapıldığı, bu ameliyatların faydaları ve bu konu hakkında hastalarımız tarafından sık sorulan soruların yanıtlarına yer verilecektir.

Vajina daraltma (vajinoplasti – vajina sıkılaştırma) ameliyatları hakkında acıklamalara gecmeden önce vajina anatomisi anlatılacak. Bu şekilde bu konuyu daha kolay anlayabilirsiniz.

Vajina nedir? Vajen anatomisi nasıldır?

Vajina latince bir kelimedir ve ‘ kılıf ’  anlamına gelmektedir. Anlamından da anlaşlacağı gibi çinsel ilişki sırasında erkek genital organını bir kılıf gibi sarmaktadır. Vajina ne kadar dar olursa penisi o kadar sıkı saracak sonuç olarak kadın ve erkek birbirini daha çok hissedecektir. Bu şekilde cinsel hayat kalitesi çok artacak, her iki taraf içinde orgazmın şiddeti ve cinsel tatmin üst seviyelerde olacaktır.

Vajen doğum yapmamış kadınlarda 7-8 cm uzunluğunda ve 2 cm genişliğindedir. Cinsel ilişki sırasında 9-11 cm kadar uzayabilir ve genişliğide 2,5 cm olabilir. Doğum yapmış kadınların vajinaları cinsel ilişki sırasında uzunlukları 11-13 cm ve genişlikleride 4-5 cm kadar olabilmektedir.

Cinsel yönden kadınlarda uyarılan yer  g noktasınında bulunduğu  vajinanın 1/3 ‘lük ilk giriş kısmıdır. Geri kalan kısım basınç hissi yaratır. Erkekliğin uyarılması ise tüm vajina boyunca devam etmektedir. Vajinanın tüm uzunluğu boyunca dar olması erkeklerin uyarılması, orgazmı ve tatmini için daha memnun edicidir. Erkekler bu şekilde vajinal daraltma yapılan işlemlerden sonra daha çok memnun kalmaktadır.

Vajinanın daraltma nedenleri:

 • Cinsel ilişki sırasında karşı tarafı hissetmeme, boşluk hissi oluşması
 • Vajenden ilişki sırasında gaz çıkarır gibi ses çıkması
 • Erkek tarafından kadına ifade edilmesi
 • Jinekolojik muayene sırsında doktor tarafından tespit edilmesiyle

Vajinal daraltma faydaları ? Vajinal daraltma ameliyatı ne işe yarar?

      1- Cinsel tatmin ve cinsel hazın artırılması için:

Vajina daraltma ameliyatı öncesi çiftlerin %90’nı cinsel tatminsizlik ve yetersizlik  gibi sıkıntılar yaşamaktadır. Bu operasyonlardan sonra çiftlerin % 95 ‘inde cinsel hayat kalitesinde anlamlı yada orta derecede artış olduğu saptanmıştır.

Vajinal genişleme sonrası vajinal sıkılığın azalması ile cinsel isteksizlikler genellikle kadının kırılıp üzüleceğinin düşünülmesinden dolayı çiftler arasında pek konuşulmaz saklanır.   Fakat bu durum oldukça yaygındır.

Çözüm oldukca basittir ve yukarıda belirttiğimiz gibi sonuçlar oldukca iyidir.  Hem erkek hemde kadın ilişki sırasında birbirlerini daha çok hisseder ve cinsel hayatları çok daha kaliteli bir hal alır.

Sonuç olarak vajina daralma operasyonları cinsel haz ve tatminin sağlanmasında oldukca faydalıdır.

      2- Vajina girişinin estetik olarak kapalı görünmesinin sağlanması:

Vajina girişi normalde kapalıdır ve dışardan bakıldığında yukarıdan aşağıya doğru çizgi şeklindedir.  Vajinal genişliği artmış olan kadınlarda bu çizgi ortadan kalkar ve vajinanın iç kısmı dışardan görünür hale gelir. Buda estetik olarak kötü bir görüntüye sebep olur. Vajen daraltma ameliyatları ile bu görüntü düzeltilerek eski haline getirilir.

      3- Vajinadan gaz çıkması gibi seslerin engellenmesi:

Genişlemiş vajinadan cinsel ilişki sırasında rahatsız edici sesler çıkabilir.

Bir çok kadının önemli sorunlarından birisi de cinsel ilişki sırasında vajinadan gaz cıkarır gibi seslerin gelmesidir. Bu durum kadının ilişki sırasında küçük düşmüş gibi hissetmesine ve ister istemez utanmasına neden olur. Bu duygular konsantrasyonu bozar ve cinsel ilişkinin  tadıı kaçabilir. Bu sesler kadını etkilediği kadar erkeğide kötü yönde etkiler.  

Vajinal daraltma ameliyatları ile bu sıkıntı verici seslerden kurtulmak mümkündür.

       4- Vajinal genişleme sonucu idrar torbası ve kalın bağırsak sarkmasının düzeltilmesi

Vajina idrar torbası ve kalın bağırsaklar arasında yer alır.  Ve idrar torbası ile kalın bağırsak arasında fasya denilen sert dokular bulunur.  Vajinal genişleme sonrasında bu fasyalar esner ve fıtıklar oluşur bu fıtıklardan idrar torbası ve kalın bağırsak vajina ya doğru sarkar.  Vajinal daraltma ameliyatı ile bu sorunlarda ortadan kaldırılır.

       5- Vajinal doğum izlerinin silinmesi ( perinoplasti):

Normal doğum sırasında bebeğin vajinadan cıkışı sırasında doğumu kolaylaştırmak için epizyo dediğimiz saat 7 hizasında bir kesi yapılır. Doğumdan sonra bu kesi dikilir. Evde doğum yapıp dikiş atılmadığında, doğumdan sonra enfeksiyon kaptığında yada dikişin düzgün atılmadığı durumlarda vajina girişi çok geniz düzensiz ve görsel olarak hiç hoşa gitmeyen bir hal alır. Ve en önemli sonucuda cinsel ilişki sırasında kadının ağrısının olmasıdır. Buranın düzeltilmesine perinoplasti denir.

Sadece doğum izinin silinmesi ( perinoplasti ) başarılı bir sonuç vermez bu ameliyatla birlikte vajinal daraltmanın da mutlaka yapılması gerekir.  iki ameliyatın birlikte yapılması mükemmel sonuçlar veririr.  

      6- Vajinal bölgede daha önce yapılmış ameliyat izlerinin düzeltilmesi:

Dış genital bölgede dış dudak cevresinden apse ( perineal apse ) boşaltılması  ve bartolin bezi ameliyatları gibi operasyonlardan sonra oluşan dikiş izleri ufak estetik işlemlerle düzeltilebilir.

       7- Cinsel ilişkide özgüvenin tekrar sağlanması

Cinsel hayatın kalitesi ve uyumu, çiftlerin özgüveninde saklıdır. Güçlü, eksiksiz, sağlıklı  ve mutlu bir cinsel yaşam için ‘ cinsel özgüven ‘ mutlaka gereklidir.

Vajinal genişliğin artması kadınlardaki özgüveni azaltmakta ve cinsellikten fark etmeden uzaklaştırmaktadır.  Vajen daraltılması sonrasında kadının özgüveni tekrar eski haline gelmektedir.

Vajinal genişleme neden olur?     

Vajinal genişlemenin en sık nedeni  normal doğumlardır. Vajinal genişlik 2 cm dir. Doğum sırasında 15 cm kadar genişleyebilmektedir. Vajina etrafındaki kas dokusunda doğum sırasında deformiteler yırtıklar olmaktadır. Bu yırtıklar nedeniyle doğum sonrasında vajina eski normal sıkılığına, darlığına ulaşamamaktadır.

Cinsel ilişki sayısının artması ile çok olmasada vajinal genişlikte bir miktar artış olmaktadır.

Yaşın ilerlemesi ile tüm dokularımızda olduğu gibi vajinayı saran kas ve bağ dokusunda da gevşemeler esnemeler olmaktadır. Bundan dolayıda vajinal genişlikte artış olmaktadır.

Bazı kadınlarda kollajen dokularındaki farklılıktan dolayı dokuları çok esnektir bu kişilerde vajinal genişliğin artışı diğer kadınlara göre çok daha erken yaşlarda olmaktadır. Bu hastalar 20 li yaşlarda dahi vajina daraltma ameliyatı ihtiyacı duyabilmektedir.

Doktorlar tarafından normal doğum sırasında bebeğin vajinadan tam çıkışında doğumu kolaylaştırmak ve makada doğru kontrolsüz yırtıkların oluşmaması için epizyo dediğimiz kesi yapılır. Bebek ve plsenta cıktıktan sonra bu kesi dikilir. Epizyo dediğimiz kesi düzgün dikilmez ise, enfeksiyon kaparsa yada iyileşmesinde problem çıkarsa vajina nın genişlemesine sebeb olabilir.

Vajinal genişliğin artmasına ne sebep olursa olsun cinsel yaşamı etkilemektedir. Hem estetik olarak hemde fonksiyonel olarak problemler çıkmaktadır. Vajinal daralma ameliyatları ile bunlar ortadan kaldırılabilir.

Vajina daraltma nasıl yapılır?

Vajina daraltma ameliyatları hastanın isteğine göre lokal yada genel anestezi ile uyutularak yapılabilmektedir. Normal doğum yapmış, deformitesi, genişliği fazla olan kadınlarda  genel anestezi ile yapılması gerekmektedir. Çünkü bu hastaların ameliyatları daha zordur. Doğum yapmamış ve yada sezeryan ile doğum yapanların vajinal daraltma ameliyatları lokal anestezi ile kolaylıkla yapılabilmektedir.   

Muayene sonrasında vajinal genişleme tespit edilen hastaya ameliyat ile ilgili detaylar anlatılır ve hasta ameliyata hazırlanır.

Oluşabilecek enfeksiyonları engellemek için ameliyat öncesi vajina iç kısmı batikon ile temizlenir.

Ameliyata vajinanın en derin kısmından başlanır ve genişleme olan yerler tamir edilerek dış kısma doğru  ilerlenir.  Vajina genişliği uygun hale getirilir. Daha sonra hastanın normal doğumu varsa vajina girişi daraltılır ve doğum izleri estetik olarak düzeltilir.

Cinsel hazı ve tatmini arttıran,  vajina iç kısmının daraltılması ameliyatıdır. Vajina girişinin ve doğum izlerinin silinmesi, estetik kaygıyı ortadan kaldırmak için yapılmaktadır.  

Vajinal daraltma ameliyatları:

Vajinal daraltma ameliyatları hastaların ihtiyaçlarına göre dört şekilde yapılmaktadır.

 • Vajinanın bütün uzunluğu boyunca daraltılması ve doğum izinin silinmesi:

  Bu ameliyat normal doğum yapmış olan hastalara uygulanmaktadır. Vajina tüm uzunluğu boyunca daraltılır ve dış kısımdaki doğum izi silinir.

 • Vajinanın bütün uzunluğu boyunca daraltılması:

  Vajinal doğum yapmamış kolajen doku özelliği nedeniyle sarkması fazla olan kadınlarda yapılır. Vajinanın 10 cm olan tüm uzunluğu boyunca daraltılmasıdır.

 • Doğum izinin silinmesi:

  Normal doğumdan sonra görünüm olarak rahatsız eden dikişler estetik olarak düzeltilir ve hiç doğum yapmamış bir kadın gibi görüntüye sahip olabilir. Doğum izinin silinmesi ile ilgili ayrıntılı bilgiye ilgili makalemizden ulaşabilirsiniz.

     

 • Vajinanın 3-4 cm lik ilk giriş kısmının daraltılması:

  Bu işlem  sezeryan ile doğum yapmış yada hiç doğum yapmayan kadınlarda yapılmaktadır. vajinanın girişinden itibaren içeriye doğru 3-4 cm lik kısım daraltılır.

Bu ameliyatlardan hangisinin yapılacağı hasta muayene edildikten sonra belirlenir.

Bunların dışında hastanın rahim sarkması idrar kaçırması gibi şikayetleri  varsa rahim yukarı kaldırılır ve idrar kaçırma ameliyatı  (tvt) yapılır en son vajina daraltma ameliyatı yapılarak operasyon tamamlanır.  

Vajina daraltma  fiyatı:

Yukarıda yazdığımız ameliyatlardan hangisinin hastaya uygulanacağına, anestezinin türüne, klinikte yada hastanede yapılmasına, beraberinde başka genital estetik ameliyatının ( labioplasti, iç dudak estetiği, g noktası enjeksiyonu, kızlık zarı dikimi)   yapılıp yapılmayacağına göre değişmektedir.

Vajinal daraltma fiyatları ile ilgili bilgi almak için iletişim bilgilerimizden sekreterimiz ile görüşebilirsiniz.

Vajinal daraltma ile ilgili sık sorulan sorular:

Vajina daraltma ve labioplasti birlikte yapılır mı?

Hastalarımızın bir çoğu hatta %30 unda genellikle vajinal daraltma ve labioplastiyi aynı anda yapmaktayız.  Hastalar normal doğumu yapayım sonrasında vajinal daralma yaptırdığım zaman labiumlarıda küçülttürürüm planını yapıyor ve bu istekle bizlere geliyor.

Vajina daraltma ameliyatı sonrası nelere dikkat etmeliyim?

 • Antibiyotiğinizi düzgün kullanmanız enfeksiyon gelişiminin önlenmesi konusunda çok önemlidir.
 • Ağrı kesicileri günde 2-3 adet kullanabilirsiniz. Bu ameliyatlardan sonra ağrı kesicilere ihtiyac ilk 2 günden sonra pek ihtiyac duyulmaz.
 • Ameliyattan sonraki ilk bir hafta birikinti tarzında suya girmeniz yasaktır ( havuz-deniz-küvet). Fakat  banyo duş yapabilirisiniz.
 • vajina daraltma sonrası ilişki bir bucuk ay sonra serbesttir.
 • Vajina daraltma operasyonu sonrası tuvalet temizliğinize dikkat etmeniz gerekmektedir. Gerekirse batikon ile temizlik yapabilirsiniz.

Vajinoplasti ameliyatı çok ağrılımıdır?

Vajinoplasti ameliyatları diğer ameliyatlara göre daha az ağrılı bir işlemdir. Riskleride oldukça azdır. Deneyimli hekimler tarafından yapılırsa memnuniyet çok daha fazla olmaktadır.

Vajina daraltmayı hangi doktor yapar?

Vajina anatomisine hakim olan ve deneyimli kadın doğum uzmanları tarafından yapılır. İnternette vajinal daraltma en iyi doktor şeklinde arama yaparsanız hemen hemen hepsinin kadın doğum doktorları olduğunu göreceksiniz.

Normal doğum yapmamış kadınlar vajinal daraltma ameliyatı yaptırabilir mi?

Cinsel ilişki sayısının fazla olması, kadının kollajen dokusunun çok esnek olması yaşın ilerlemesi doğum yapmadan vajinal genişlemeye neden olur. Bu kadınlar normal doğum yapmasalar da vajinal daraltma ameliyatına ihtiyac duyabilirler.

Vajina daraltma ve kızlık zarı dikimide aynı anda yapılabilir mi?

Aynı anda kızlık zarı dikimi ve vajina daraltma ameliyatları rahatlıkla yapılabilmektedir. Kızlık zarı dikimi işlemlerinde tekniğimiz gereği bir miktar vajinal daraltmayı rutin olarak yapmaktayız. Bu şekilde hem kızlık zarı onarımı daha iyi oluyor, hemde çiftlerin cinsel hayat kalitesi artmış oluyor.  

Vajina daraltma ameliyatları orgazmı nasıl etkiler?

2002 yılından itibaren vajinal daraltma ameliyatları yapmaktayız.

Kadınlar iki şekilde orgazm olurlar birincisi vajina ön duvardaki g noktasının uyarılması ile buna vajinal orgazm denir. İkincisi klitorisin uyarılması ile oluşan klitoral orgazmdır. Vajinal daraltma ile vajina ile penis birbirine daha fazla temas edecektir bu şekilde g noktası üstüne uygulanan basınç artar, vajina girişi daralınca klitoris bir miktar vajinaya doğru kaymış olacaktır ve klitoris bu şekilde daha fazla yarılacaktır. Hem g noktasının hem de klitorisin daha fazla uyarılması orgazmın daha kısa sürede ve daha şiddetli olmasını sağlayacaktır.

Vajinoplasti ameliyatlarından en çok memnun olanlarda erkeklerdir. Bunu da unutmamak gerekir.

 

Bu ameliyatlardan sonra vajinal genişleme tekrar olur mu?

Normal doğum yapmadığınız sürece tekrardan vajinal genişleme olmaz.  10-15 yıl sonra yaşa bağlı olarak dokularda meydana gelecek değişikliklerden dolayı bir miktar genişleme olabilir bunuda unutmamak gerekir.

Vajina daraltma riskleri nelerdir?

Bu ameliyatlar vajina anatomisini iyi bilen jinekologlar tarafından gerçekleştirildiğinde komplikasyon riski oldukça düşüktür. Çok çok nadiren kanama, enfeksiyon, vajinal darlık ve barsak zedelenmesi oluşabilmektedir.

Bu ameliyatlara aşina olmayan ve bu bölgenin anatomisine hakim olmayan hekimler, plastik cerrahlar veya hijyenik olmayan ortamlarda yapıldığında istenmeyen sonuçlar doğabilmektedir.

Vajinanın normalden fazla daraltılmasında cinsel ilişki eziyete dönüşebilir bu durumda tekrar ameliyatla vajinanın genişletilmesi gerekmektedir.

Vajina daraltma sonrası işime ne zaman dönebilirim?

Tüm genital estetik ameliyatlarından ( vajinoplasti, labioplasti,g noktası dolgusu )  yaklaşık 3-4 gün sonra hastalarımız işlerine dönebilmektedir.

Vajinal daraltma sonrası banyo ne zaman yapılabilir.?

Bir gün sonra banyonuzu yapmanızda bir sakınca yoktur. Fakat birikinti tarzında suya girmeniz kesinlikle yasaktır( havuz-deniz-küvet).

Vajina kaç cm daraltılmalıdır?

Bu hastadan hastaya değişmektedir 3-4 doğum yapmış bir kadınla hiç doğum yapmamış bir kadında yapılacak daralma miktarı çok farklıdır. Birinde 4-5 cm daraltma yapılırken birinde 2-3 cm daraltma yeterli olabilmektedir.

Bundan dolayı darlatma miktarı hastanın muayenesine ve hastanın isteğine göre belirlenmektedir. İşlemi  yapacak doktor düşüncelerini hasta ile paylaşmalıdır. Vajinal  darlık miktarı konusunda en iyi sonuç için yapılması gerekeni hastaya söylemelidir.

Vajinal daraltma ameliyatı yaptırdığım ilk defa cinsel ilişkiye gireceğim kişi tarafından anlaşılır mı?  

Kesinlikle anlaşılmaz.

Vajina daraltma ameliyatlarından sonra dikiş alınması gerekiyor mu?

Bu ameliyatta kullandığımız dikişler vücut tarafından emilmektedir bu yüzden dikiş aldırmanıza gerek yoktur.

Vajinal daraltma ameliyatsız yapılabilir mi?

Ameliyatsız lazerle ve radyofrekans cihazları ile vajinal daraltma sıkılaştırma yada gençleştirme işlemleri yapılmaktadır ve son yıllarda bu teknolojik cihazların kullanımı yaygınlaşmaktadır.  

Lazerle vajina daraltma nasıl yapılır?

Lazer kullanarak cerrahi aletler kullanılmadan ameliyatsız vajinal gençleştirme, vajina yenileme ( vaginal rejuvenasyon ) yapılabilmektedir.

Lazer ile yapılan bu işlemde bir kesi yapılmaz, dikiş atılmaz, ağrısız bir işlem olduğu için anestezi kullanılmaz. Vajina içerisine gönderilen ışınlar ile vajina dokusunun yenilenmesi sıkılaşması sağlanır.

Lazer vajina genişliği cok fazla olmayan kadınlarda kullanılır, normal doğum yapmış olanlarda yada vajina genişliği fazla olanlarda etkili bir yöntem değildir.

Vajinal daraltma ameliyatı için şehir dışından geleceğim tekrar aynı gün dönebilirmiyim?

Hastalarımızın % 20 si şehir dışından gelmektedir.  Bu hastalarımızın işlemlerini sabah ilk ameliyat olarak yapmaktayız sonrasında 2-3 saat kontrol altında tutup daha sonra taburcu etmekteyiz. Şehir dışına yolculuk etmelerinde bir sakınca olmamaktadır.

Şehir dışından gelecek hastalarımız 3-4 gün önceden haber vermelidir. Genel  anestezi uyutularak işlem yaptırmak istiyorlarsa kliniğimize  geldiklerinde en az 6 saat ac ve susuz olmaları gerekmektedir.

Vajina daraltma kremi yada ilaçlar varmı bunlardan fayda görürmüyüm?

Bu soruyu muhtemelen internet ortamında gördüğünüz reklamlardan dolayı sormaktasınız. Bu kremlerin hiç bir faydası olmadığı gibi içeriği hakkında bilgi de yoktur. Ayrıca sağlık bakanlığı tarafından onayı da değildir. Bu gibi şeyler sağlıksız ve faydasızdır.

vajina daraltma kremi zararları?

Allerji gibi durumlar yaratabilir, sürekli vajinal akıntı ve mantar yapabilir, bunun gibi sağlıksız ve hiç bir tıbbı dayanağı olmayan yöntemleri kullanmanızı tavsiye etmem. 

Vajinal daraltma  sonrası normal doğum yapabilirmiyim?

Evet yapabilirsiniz fakat tekrar vajinal daraltma ameliyatı olmanız gerekebilir. Sezeryan ile doğum yaparsanız tekrardan daraltma ameliyatı olmanıza gerek olmayacaktır.

Doğum yapmamış kadınlar vajinal daraltma ameliyatı yaptırabilir mi?

Evet yaptırabilir.  Cinsel ilişki sayısının fazlalığı ile alakalı olarak vajina yı saran kas ve bağ dokusunda zayıflıklar oluşmaktadır.  Budan dolayı doğum yapmamış yada sezeryan ile doğum yapanların vajinoplasti ameliyatlarına ihtiyacları olabilmektedir.

Vajinal daraltma ameliyatlarının başarısında en önemli etken nedir?

Tüm cerrahi işlemlerde olduğu gibi jinekoloğun cerrahi yeteneği,bilgisi ve tecrübesidir.

Ameliyatın yapıldığı yerin hijyeni, kullanılacak ekipmanın kalitesi de çok önemlidir.  Bu ameliyatlar muayenehane ortamında da yapılabilmektedir.

Ameliyattan sonra memnun kalınmaz ve daraltmanın yetersiz olduğu düşünülür ise bir miktar daha daraltma yapılabilir mi?

Hastayı memnun edecek ölcüde vajinal daraltma yapılmamış ise cinsel hayat kalitesi acısından bir değişiklik olmamış sayılır. Kadın ve erkek eskisinden pek te bir fark olmadığını ifade edebilir. Bu gibi durumlarda hastanın istekleri doğrultusunda tekrar ameliyat yapılabilir.

 Vajina daraltma hareketleri ve egzersizleri ile  başarı sağlanırmı?

Vajinayı saran etrafındaki kasları çalıştıran ve kuvvetlendiren kegel egzersizleri vardır. Bunlardan çok fazla fayda görmesekte denemekte fayda vardır. Bu egzersizleri daha çok idrarını tutamayan idrar kaçıran hastalara önermekteyiz. Hatta bu egzersizleri yaptıran elektrikli koltuklar da vardır.

Doğuştan vajina geniş olur mu?

Hiç doğum yapmamış 20 li yaşlardaki genç kadınlarda yapısal olarak vajinal genişlik artışı olabilmekte ve cinsel ilişki sırasında problemler çıkmaktadır.  

Doğuştan vajina genişliği olan kadınlarda cinsel ilişki sırasında vajinadan gaz cıkar gibi seslerin gelmesi, partneriyle kendisinin birbirlerini hissedememesi  ve orgazm olamama gibi sorunlar olduğu için vajinoplasti ameliyatları yapmaktayız.

Genital estetik ameliyatlarını yaparken 

çok dikkatli olmak gerekir çünkü yanlış bir işlem yapıldığında

tekrar onarılması oldukça zordur.

Bu ameliyatları bu konuda yeterli anatomik bilgi, deneyim ve tecrübeye sahib

jinekologlar tarafından yapılması  gerekmektedir.

Yanlış yada eksik yapılan genital estetik ameliyatlarında

doku içine kanama (hematom), bağırsak son kısmının zedelenmesi delinmesi,

dikişlerin enfeksiyon nedeni ile erken erimesi,

kanama, vajinanın gereğinden  fazla daraltılması ile

cinsel ilişkilerin ağrılı olması sonucu ikinci ameliyatın yapılması

yada yeteri kadar daraltmanın olmadığı durumlarda

tekrar ameliyat yapılması gerekebilir

Genital organların görünümü kadınlarda psikolojik sorunlar yaratabilmektedir.

Ameliyattan sonra hastanın istediği sonuçların

alınmaması hastayı psikolojik sorunlara hatta depresyona itebilir.

Bunlardan dolayı iyi bir merkez ve bu konuda tecrübeli hekime ulaşmanız                              

son derece önemli bir konudur.

Ameliyatı gerçekleştirecek hekimin deneyimlerini sorgulayın

daha önce yaptığı ameliyatların varsa resimlerini göstermesini isteyin,

hastaların yaptıkları yorumları okuyun

ondan sonra kararınızı verin.   

 

Vajina daraltma vajinoplasti ameliyatları ile ilgili sorularınızı iletişim bilgilerimizden bize ulaşarak sorabilir ve bu konuda bilgilerinizi arttırabilirsiniz.

Sonraki Makale

8
Yorum Yapabilir / Soru Sorabilirsiniz

avatar
6 Comment threads
2 Thread replies
3 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Jin. Opr. Dr. Özgür KartalJin. Opr. Dr. Özgür Kartal Recent comment authors
  Subscribe  
Bildir
Yasemin
Ziyaretçi
Yasemin

Hocam merhaba 3 vajinal doğum yaptım lazer mi yoksa cerrahi yöntemle mi vajinal daraltma Ameliyatı yaptırmam daha iyi olur. Teşekür ederim

Dur
Ziyaretçi
Dur

Vajinal daraltma Ameliyatı mı daha iyi sonuç verir yoksa lazerle yapılan işlemmi Teşekür ederim

Jin. Opr. Dr. Özgür Kartal
Ziyaretçi

cerrahi olarak yapılan vajinal daraltma ile lazerle yapılan vajinal daraltma ameliyatı arasındaki farkı sormak istemişsiniz aanladığım kadarıyla. lazerle yapılan vajinal daraltma ameliyatı vajinal yoldan doğum yapmamış çok fazla vajinal genişliği olmayan hastalara öneriyoruz. çünkü lazerle uygulanan vajinal daraltma ameliyatında çok fazla miktarda vajinal darlık sağlanamıyor. 3-4 mm kadar darlık sağlanabiliyor ve etkisi kısa sürüyor. normal vajinal doğum yapmış yada hastanın dokusunun özelliğinden dolayı ( bazı kadınların kollajen dokusu daha esnektir ve daha çabuk genişler) vajşnal doğum yapmasada vajinal genişlik fazla olabilir. bunlarda 2-3 santim kadar vajinal daraltma yapılması gerekebilir bu lazerle mümkün değildir cerrahi olarak yapılması gerekir. lazeri daha cok… Read more »

Nazan
Ziyaretçi
Nazan

Özgür bey iki tane normal doğum yaptım vajinamın iç kısmı dışarıdan bakılınca görülüyor , dikiş izleride çok kötü düzelttirmek istiyorum . Vajina daraltırma ameliyatını ve normal doğum dikiş izlerinin silinmesi işlemini lazerlermi yaptırsam daha iyi olur yoksa ameliyatlamı cevap verirseniz çok Mutlu olurum

Selin
Ziyaretçi
Selin

Merhabalar hocam hiç doğum yapmadım fakat vajinamın geniş olduğunu düşünüyorum .doğum yapmamış olmam vajina daraltma ameliyatı olmamı engellermi. Bu ameliyattan sonra ne kadar süre sonra cinsel ilişkiye girebilirim . Eskisine göre çok fark edermiyim. İlk cinsel ilişkiye girdiğim yıllar daha kolay orgazm oluyordum şimdi uzun sürüyor . Vajinal sıkılaştırma yaptırsam eskisi gibi erken orgazm olabilşrmiyim. Teşekür ediyorum şimdiden cevabınız için

Nilgün
Ziyaretçi
Nilgün

Özgür bey eskiden orgazm olmam çok kolay oluyordu ve ben ve eşim birbirimizi daha fazla hissediyorduk doğumdan sonra eskisi gibi olmuyor . Bunun nedeni kesinlikle vajina genişlemesimidir. Mutlaka ameliyat olmam gerekiyormu . Ne kadar draltılaçağına nasıl karar veriyorsunuz . Ben dadece girişi değil vajinanın boydan boya daraltılmasını istiyorum bunu yapabilirmisiniz

Sevinç
Ziyaretçi
Sevinç

Hocam ben hiç doğum yapmadım fakat cinsel ilişkide bir şey hissetmiyorum eşimde geniş olduğunu söylüyor .ameliyat olsam düzelirmi. Bu durum beni çok rahatsız ediyor

Jin. Opr. Dr. Özgür Kartal
Ziyaretçi

Sevinç hanım doğum yapmamış kadınlarda da vajinal genişleme olabiliyor. bu daha çok sizin kollajen bağ dokunuzun özelliğinden kaynaklanıyordur. vajioplasti ameliytında yapıldıktan sonra bu şikayetleriniz ortadan kalkar. öncelikle muayene edilmeniz gerekiyor vajinal genişlik az ise lazer yöntemi ile vajinal genişlik çok ise cerrahi yöntem ile vajinal daraltma yapılmalıdır. vajinal genişleme hissi çiftleri oldukca rahatsız eden bir konudur sizin rahatsız olmanızda oldukca doğal. Bu durumdan kurtulabilirsiniz biraz sakin ve rahat olun.

Gynecoestetic